Page 130 - IP Katalog PRO 2012 Ver. 2.00

This is a SEO version of IP Katalog PRO 2012 Ver. 2.00. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

130

GRZEJNIK

Optymalny dobór, montaż i eksploatacja.

• Grzejniki należy stosować w instalacjach systemu zamkniętego, zabezpieczonych przeponowymi naczyniami wzbiorczymi, odpowietrzanymi miejscowo. Dopuszcza się stosowanie grzejników w instalacjach systemu otwartego pod warunkiem stosowania w wodzie instalacyjnej odpowiednio dobranych inhibitorów korozji.

• Grzejniki powinny być podłączane do wodnych instalacji centralnego ogerzwania wykonanych z rur stalowych czarnych, miedzianych lub z tworzywa sztucznego z barierą antydyfuzyjną. Stosowaniew instalacji, w której pracują grzejniki stalowe, zastosowanie elementów wykonanych z innych materiałów możliwe jest pod warunkiem przestrzegania wymagań zawartych w PN-C-04607.

• Instalacje, w których zastosowane są grzejniki muszą być szczelne a ubytki wody nie mogą przekraczać dopuszczalnych wartości, zależnych od typu instalacji, podanych w normie: PN-C-40607.

• Woda do napełniania instalacji oraz woda instalacyjna musi spełniać wymagania określone w normie PN-C-40607. W szczególnych wypadkach konieczne jest zastosowanie odpowiednich inhibitorów korozji (np. w przypadku zastosowania grzejników w instalacjach typu otwartego).

• Nie dopuszcza się stosowania grzejników stalowych w instalacjach cyrkulacji ciepłej wody użytkowej.

• Nie dopuszcza się długotrwałego pozostawania instalacji bez wody. Opróżnienie instalacji z wody jest dopuszczalne tylko na czas niezbędny do usunięcia awarii lub przeprowadzenia remontu. Po zakończeniu prac instalacja powinna być niezwłocznie napełniona wodą i odpowietrzona.

• Instalacja, w której zastosowane są grzejniki nie może być podłączona bezpośrednio do sieci cieplnej wysokotemperaturowej np. poprzez hydroelewator lub węzeł zmieszania pompowego.

• Nie zaleca się stosowania grzejników w instalacjach z obiegiem grawitacyjnym (bez pompy cyrkulacyjnej) ze względu na stosunkowo duże opory przepływu.

• Parametry instalacji (maksymalna temperatura i ciśnienie) nie mogą przekraczać dopuszczalnych wartości przewidzianych dla danego typu.

Przeznaczenie

Grzejniki przeznaczone są do stosowania w pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych, usługowych i innych o normalnej wilgotności powietrza. Niedopuszcza się stosowaniagrzejnikówwwarunkachpodwyższonej wilgotności powietrza lubdziałania czynnikówagresywnych przyspieszających korozję (np. baseny, łaźnie, hale przetwórstwa spożywczego, łazienki pozbawione wentylacji lub z niesprawną wentylacją).

Korpusy grzejników wykonane są z wysokiej jakości stali węglowych przy wykorzystaniu sprawdzonych technik łączenia metalu.

Warstwę zewnętrzną stanowi termoutwardzalna epoksydowo-poliestrowa farba proszkowa lub powłoka galwaniczna. Elementy grzejników wykonane ze stali odpornej na korozję nie są pokrywane żadnymi powłokami, pewne elementy grzejników mogą być wykonane również z innych materiałów takich ja tworzywo sztuczne, szkło itd.

Grzejniki objęte niniejszym katalogiem przeznaczone są do wodnych instalacji centralnego ogrzewania wykonanych i eksploatowanych zgodnie z poniższymi normami:

1. PN-EN 12828 - Instalacje grzewcze w budynkach. Projektowanie wodnych instalacji centralnego ogrzewania.

2. PN-B-02414 - Ogrzewnictwo i ciepłownictwo. Zabezpieczenie instalacji ogrzewań wodnych systemu zamkniętego z naczyniami wzbiorczymi przeponowymi. Wymagania.

3. PN-B-02413 - Ogrzewnictwo i ciepłownictwo. Zabezpieczenia instalacji ogrzewań wodnych systemu otwartego. Wymagania. 4. PN-C-04607 - Woda w instalacjach ogrzewania. Wymagania i badania jakości wody. 5. PN-B-02420 - Ogrzewnictwo. Odpowietrzanie instalacji ogrzewań wodnych. Wymagania.

oraz Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 12-04-2002 w sprawie warunków technicznych jakimi powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie (Dz.U.Nr 75 poz. 690 z późniejszymi zmianami).

PRZEZNACZENIE GRZEJNIKÓW

MATERIAŁY

Page 130 - IP Katalog PRO 2012 Ver. 2.00

This is a SEO version of IP Katalog PRO 2012 Ver. 2.00. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »